Bogdan Taran apie Rygą, šokius, leidybą ir žiniasklaidą (interviu)
Penkiolika metų radijo eteryje – pakankamas pasiekimas, kad Bogdan Taran vardą žinotų ne tik latviai. Anksčiau jo laidą „Dance Box“ transliavo ir Lietuvoje, šiuo metu – net Moldovoje. House ištikimi naktinėtojai šį Rygoje gimusį, augusį ir puikiai besijaučiantį latvį išgirsti Vilniuje bei Kaune prieš kurį laiką turėdavo tikrai daug progų, vėliau draugystė kiek aprimo. Bet jei reikia su vakarėliais susjusio kontakto Rygoje, visuomet į galvą pirmiausiai ateina Bogdanas.
Šis šeštadienis – proga net visai rimta, nes Bogdan Taran į „Opium“ atvažiuoja kartu su ilgamečiu studijos bei pulto partneriu Max Lomov, kolega didžėjumi Kaspar Kondrat ir dar duetu „Elvi/Dunian“. Visi drauge jie pristatys vilniečiams naktinę Rygą, o prieš kelionę savo miesto patriotas man papasakojo daug dalykų apie tokią artimą, bet tuo pačiu ir nepakankamai pažįstamą Latviją.
Fone - naujausias „Dance Box“ epizodas su gerųjų „Wareika“ miksu svečiuose.
Sveikas, Bogdanai, ką veiki?
Ruošiu šios savaitės laidą „Dance Box“. Ji, kaip visada, bus ketvirtadienį. Beje, vedu šią laidą jau 15 metų.
Oho, kaip atšventei?
Tiesą sakant, beveik pamiršau apie jubiliejų. Nieko ypatingo nesurengiau. Tikiuosi, 20-ąją sukaktį jau paminėsime deramai.
Kas naujo Rygoje?
Viskas vyksta! Įprastų naktinių klubų, veikiančių kiekvieną savaitgalį pas mus lyg ir nėra, bet yra promoterių, kurie kviečia į vakarėlius kartą į mėnesį ar panašiai. Tai mes, „Amber Muse“, ir mūsų kolegos. Prieš kokius trejus metus buvo puiki vieta „Space Garage“, bet pastatas, kuriame klubas veikė, nugriautas. Taigi liko tik barai.
Ar Latvijoje vis dar krizė, ar tai tiesiog normali būsena?
Kad ne, jau prieš porą metų pradėjome jausti, kad krizė atsitraukia. Aišku, ne visiškai viskas puiku, žymės liko, bet žmonės jaučiasi geriau, labiau tūsinasi, barai pilnesni. Bet šiaip dabar viskas normaliai.
Net nežinau, kodėl nėra naujų klubų. Gal kaltas prieš tai dominavęs gigantizmas? Pavyzdžiui, „Essential“ talpino 2000 žmonių... Ir dabar yra toks vasarinis projektas „First Dacha“ senojo Rygos uosto rajone. Ten irgi labai daug vietos, bet vyksta ne tik elektroninės muzikos renginiai. Ir tik šiltuoju metu.
Žodžiu, gal vietų tinkamų nėra kietam, ne per dideliam ir ne per mažam klubui?
Esu girdėjusi apie „Tabakas Fabrika“. Kas tai per vieta?
Tai įvairių renginių, koncertų vieta. Buvęs tabako fabrikas, kaip jau aišku iš pavadinimo. Bet šiaip aš nuo praėjusio rudens negirdėjau, kad ten kas vyktų – viena komanda pradėjo dirbti, bet greitai nustojo.
Kaip suprantu, gyvos muzikos scena Latvijoje gyvena visai neblogai. Daug koncertų, festivalis „Positivus“ ir panašiai. Ar tokios tradicijos? Visi paklauso grupės ir eina namo, nenaktinėja?
Taip, situacija tokia. Pavyzdžiui, neturime elektroninei muzikai dedikuotos radijo stoties. FM dažniais skamba senoviniai šlageriai, rokas bei šiuolaikiniai hitai. Panašiai ir su festivaliais. Yra du dideli – „Positivus“ ir „Summer Sound“. Pastarasis turi šokių muzikos sceną, „Positivus“ skiria tam nedidelę programos dalį, pristatomą „Red Bull Music Academy“. Bet didžioji abiejų festivalių dalis yra gyvos grupės, rokas. Beje, turime dar ir nedidelį festivalį „Shine Cafe“ prie jūros Liepojoje, jis vienintelis, skirtas tik elektroninei muzikai.
Rygoje yra buvęs kino teatras „Palladium“, ten renginius pristato tie patys vaikinai, kurie organizuoja „Positivus“. Indie, rokas, popsas. Turime ir „Arena Riga“ didesniems vardams.
Ar pakanka Rygoje vietos bei galimybių tavo promoterio ir didžėjaus ambicijoms?
Prieš kokius dešimt metų Rygoje buvo milijonas gyventojų. Dabar liko gal tik 635 tūkstančiai. Krizei prasidėjus tikrai pajautėme žmonių trūkumą vakarėliuose. Bet vėliau iš naujo atradome būdą pasiekti tuos, kuriems įdomu. Taip, visuomet gali būti geriau, žmonių gali būti daugiau, bet – kalbu „Amber Muse“ vardu – renkamės atitinkamas vietas, kuriose telpa 200 ar 250 šokėjų, ir mums tai atrodo optimalu. Patys savo renginiuose ir grojame, tad šito irgi pakanka.
Negalvojai emigruoti?
Visuomet sakiau, kad labai myliu Rygą ir nenoriu niekur važiuoti. Taip ir tebemanau. Aišku, į kokį ten Londoną skrendam porąkart per metus – pasitūsinti, susitikti su draugais. Rygoje randu pakankamai iššūkių, noriu čia gyventi ir toliau.
„Amber Muse“ – vakarėlių ar leidybos kompanija?
Įkūrėme ją 2004-aisiais būtent muzikai leisti. Po pirmojo vinilo, aišku, surengėm šokius, po kitų leidinių – irgi. Tuomet nusprendėm apskritai išplėsti veiklos sritį ir ėmėm organizuoti daugiau renginių.
Kol kas paskutinis „Amber Muse“ relyzas pasirodė prieš dvejus metus – tai buvo 7-ojo gimtadienio kompiliacija. O šiomis dienomis baigėme ruošti naują projekto „Phonetica“ – tai aš, Max Lomov ir Zazzy – EP pavadinimu „Kinetic“. Du kūriniai, pora remiksų, vienas iš jų – nuo Matt Masters iš „Freerange Records“. Lapkričio 25-ąją EP pasirodo „Beatport“, gruodžio pradžioje – ir visur kitur.
Taigi leidykla grįžta, turiu planų pristatyti keturis leidinius per metus. Tai užima daug laiko, o yra ir kitų darbų, tad tiek turėtų pakakti. Aišku, niekur nedings ir vakarėliai bei darbas studijoje.
„Phonetica“ – house muzika?
Deep tech, deep house, kartais net nu disco. Taip pat turime projektą Taran & Lomov, tai daugiau tech ir techno skambesys.
Ar „Amber Muse“ leisite tik savo muziką, ar ieškosite naujų talentų Latvijoje?
Mes atviri visiems, taip pat ir latviams. Būsimame EP bus vieno latvių prodiuserio Uppfade remiksas.
Neseniai klausiausi „Baltic Trail“ kompiliacijos, man patiko pora lietuvių sukurtų kūrinių. Domėjausi, ar galima juos išleisti, bet „Dirty Deal Audio“ sakė, kad lietuviai jau leis plokštelę.
Man „Dirty Deal Audio“ labai patinka, tiesą sakant, juos labiausiai Latvijoje ir žinau. Kaip tau beatmakerių kultūra? Ar visgi skiri didžiąją laiko dalį house muzikai?
Taip, orientuojuosi į house. Grynas bass skambesys man nėra toks artimas. Taip, man patinka bass elementai house muzikoje, naujasis UK skambesys, esantis kažkur tarp deep house ir 2step garage, tikrai smagus. Apskritai house – mano pirmoji ir didžiausia meilė. Jau beveik dvidešimt metų.
Lietuvoje turim tokią problemą, kad žiniasklaida elektronine muzika nelabai domisi. Apskritai muzikai skirtų leidinių neturime. Kaip pas jus?
Absoliučiai tas pats. Jau minėjau, kad elektronikai skirtos FM radijo stoties nėra. Mes su Max Lomov turim internetinį DanceRadio.lv projektą. Tai vienintelis elektroninei muzikai dedikuotas interneto portalas Latvijoje. O kiti žurnalistai iš žinių portalų ar laikraščių bei žurnalų tuo beveik nesidomi. Gal dėl to, kad elektroninė šokių muzika nėra nacionalinis produktas, kaip, pavyzdžiui, Anglijoje. Ir šiaip mes – roko bei tradicijų šalis. Apie tai žurnalistai ir rašo.
Žodžiu, patiems reikia viską pasidaryti – suorganizuoti vakarėlį, apie jį parašyti, ir dar pagroti.
Tikrai taip. Todėl DanceRadio.lv ir įkūrėm. Turiu autorinę radijo laidą, kolega Kaspar Kondrat irgi veda savąją. Mūsų laidoms radijo stotys skiria labai vėlyvą laiką. Taip ir sukamės.
Patark, kur Rygoje išgerti, pavalgyti, apsipirkti, pašokti.
Vakarėlių rekomendacijas rasi DanceRadio.lv, trečiadieniais skelbiame artimiausio savaitgalio prognozes. Tai ir šokių vakarėliai, ir barų pasiūlymai.
Jei patinka alus ir pubų atmosfera, reikėtų apsilankyti „Brevinga Alus un Viskija Bar“. Senamiestyje, Domo aikštėje. Labai smagi vieta, geri sidrai, eliai, EPA, daug viskių. Gal ne tiek daug, kaip Laurio ir Karaliaus bare Kaune!
Jie turi ir barą Vilniuje, galėsi apsilankyti šeštadienį.
Gera idėja! Grįžtant į Rygą galiu parekomenduoti tiesiog pasivaikščioti po Senamiestį, čia daug gerų, vertų užsukti vietų. „Omas Brillianta Istaba“ – dviejų aukštų baras. „Cita Puse“, arba „kita pusė“, atsidarė tik šią vasarą. Ten labai dideli langai į Dauguvos upę.
Praėjusią savaitę Rygoje atsidarė pirmoji Baltijos šalyse „Superdry“ parduotuvė, tad šopingą, matyt, reikėtų pradėti nuo jos. Nors ten brangoka. Taip pat turime latvių dizaineriams skirtą parduotuvę „Perle“. Ten yra ir kavinė, net ir vakarėliai kartais vyksta.
Kas dar..? Aš tai dažniausiai šopinuosi Londone, kaip jau sakiau, skrendu ten porą kartų per metus. Ir pigiau, ir įdomiau.
Suprantama! Gerai, ačiū tau, laukiu visų jūsų svečiuose Vilniuje. Iki šeštadienio.
Iki!
---
Bogdan Taran @ Soundcloud
Amber Muse @ Facebook
---
D.D. 2004 - 2016
Degalai Mushroom CMS