Festivaliai’2014: Naujienos, pasikeitimai ir viltys
Apie į terasas arba atostogų išeinančius klubus jau pakalbėjom, metas tikrajam vasaros sezono simboliui – festivaliams. Vėl braukysim programas, pamesim jas tarp scenų, pasimetinėsim laikrodžiuose, lauksim eilėse, filmuosim telefonais ir juos iškrausim, atrasim naujus arba šimtą metų nematytus senus draugus ir gyvenime negirdėtus arba nepelnytai pamirštus garsus, neatsakingai maudysimės, pamiršim pavalgyti ir nenorėsim į darbus. Stojus rudeniui ir įspūdžius apgaubus nostalgiškam filtrui vėl tvirtinsim, kad tai buvo geriausia vasara ever.
Kritinė renginių masė šiemet nedaug tepasikeitė – palapinę galima kelti praktiškai kiekvieną savaitgalį, o svarbiausiais – net keliose vietose. Sezono pradžią, vidurį ir pabaigą simbolizuoja tie patys vardai, tik vienas iš birželio persikėlė į rugsėjį. Pabandau chronologiškai.
SŪPYNĖS 2014 06 26-29 (Facebook event)
Devintus metus iš eilės subtili vakaro elektronika goes laukiniai rytai. Su tradiciniu afteriu „Minimal Mondays“. Vis labiau į vasarą, šįkart po Joninių, toks sprendimas lyg ir žada dar geresnį orą. Galbūt šiemet pavyks išvengti kelelį į festivalį pernai patvindžiusių ir todėl ne vieną keliautoją palaužusių liūčių? Čia nepriprognozuosi.
Jau paskelbti užsienio atlikėjai – Laurel Halo, Sigha & Shifted, Easter. Lietuvių burys kaip visuomet darnus, nors nevienodas – nuo Dariaus Vaiko iki „Without Letters“.
Turiu keletą klausimų minimalistų familijai, tad viską tegu paaiškina patys, savo žodžiais.
Ar šiemet planuojat kiekybiškai ir toliau augti, o gal priimsit kažkokių sprendimų į šią pusę ir pasiliksit tik kokybinį augimą?
„Sūpynių“ augimas yra natūralus, mes jo neforsuojam ir netgi neplanuojam. Mūsų lankytojas geriausiais įspūdžiais dalinasi ne tik festivalio metu, bet ir po jo. Dažniausiai ryškiausi prisiminimai ir potyriai užkrečia kitus, dar nebuvusius „Sūpynėse“.
Šiemet esame jautresni mus supsiančiai aplinkai. Mums svarbi festivalio komforto zona, todėl ribosime bilietų ir atvykstančio transporto skaičių.
Turinys – ar jo bus tiek, kiek pernai, ar kažko (kažkurioj scenoj) daugiau, kažko mažiau?
Esame visai neseniai išdirbę labai gerą konceptą, kuris puikiai funkcionuoja. Todėl nėra prasmės jo keisti. O line-upo nuoseklumas ir išrankumas visada buvo „Sūpynių“ stiprybė. Žmonės atvyksta čia nustebti, pasilinksminti, susitikti, pakilti ir iškratyti iš savęs miestą.
Tiesa, pradėsime nuo ketvirtadienio, siekdami sumažinti atvykstančių žmonių srautą penktadienio naktį. Pratęsime, kaip visada – pirmadienį per „Minimal Mondays“ Vilniuje. Penkių dienų gal užteks.
Į kokius užsienio festivalius orientuojatės nuotaika, sprendimais? Ne kopijuojat, bet būtent orientuojatės?
Mes nesiorientuojame į kitus festivalius, orientuojamės į asmenines patirtis. „Sūpynių“ kampus laiko skirtingi žmonės, kurie daugiau nei pusę savo gyvenimo yra praleidę scenos žaidimo aikštelėje, suveikę ne vieną ir ne du didelius renginius, aplankę dešimtis festivalių.
Visą šitą bagažą sumetus į krūvą gaunasi visai neblogas kompromisas, unikalus formatas, patinkantis skirtingam lankytojui bei vaibas, kuris eina iš mūsų pačių - tiesiai į festivalininkų širdis, o pagautas, skleidžiasi kaip gėlė. „Sūpynės“ yra apie meilę, nesvarumo būseną teigiamą prasmę ir kolektyvizmą.
O, jeigu kalbėti apie festivalius, kurie mums patinka – jie irgi yra skirtingi, kaip ir mes: nuo šalto, bet labai muzikalaus „Denovali Swingfest“ ar labai orientuoto į techno prieamsterinio „Dekmantel“ iki linksmo ir gausaus „Dimensions“ ar senuolio, legendom apipinto „Fusion“. Šią vasarą mūsiškiai susiruošė į kažkokį tranzo festivalį Norvegijos Lofotenų salose, sako, kad ten taip gražu, kad numirti galima ir Biosphere gros, ir dar krūvelė gerų.
Kada laukti pilno lineupo?
Kaip visada – birželio pradžioje.
STRCAMP 2014 07 11-13 (Facebook event)
Pernai debiutavęs, tiksliau, ilgą Mato (buvęs Synthsoulsizer, dabar Aerobica) ir jo prietelių darbą iš kreivų Vilniaus centro užkaborių į vasaros gaivą iškėlęs festivalis-atradimas šiemet jau spėjo pakeisti vietą. Vietoj pionierių stovyklos „Ereliukas“ prie Molėtų dabar bus stovykla „Deimantas“ prie Trakų. Lokacija, sako liudininkai, graži.
Jau paskelbti vardai: Jozef van Wissem, El Último Vecino, Neugeborene Nachtmusik, Datashock, Sam De La Rosa ir daug kitų. O čia keletas Mato minčių, atsakančių į mano klaustukus.
Norėčiau pakalbinti kažką iš tavo festivalio dalyvių, pavyzdžiui, DJ Overdose. Gal dar ką parekomenduotum?
Dėl rekomendacijų… Nežinau, dėl didžėjų nesam apsisprendę iki galo. Bet šiemet jiems skirsime mažiau dėmesio vardų prasme. Kažkaip nesurišu „žvaigždžių“ kainų lygio su jų duodamu efektu.
Ar jauti, kad STRCAMP šiemet jau bus kitoks, nei pernai? Ar visgi nori išlaikyti tą pačią nuotaiką, temą, idėją? Žmonių juk per metus turbūt pritraukėt naujų?
Norime iš principo išlaikyti tą pačią nuotaiką, temą, idėją ir ją užtikrinčiau įgyvendinti. Norime būti šeimininkais savo renginyje ir priimti visus, norinčius paklausyti muzikos, pašokti ir turiningai praleist savaitgalį išvykoje, kaip tai įsivaizduojame mes. Norime, kad žmonės, kurie apsilankys, pridėtų, bet durys atviros visiems, kurie žino ko nori ir neturi blogų ketinimų.
Ar galėtum pasakyti, kad vienas ar kitas atlikėjas tikrai niekada negros tavo renginyje? Ar visgi niekam neuždarai durų?
Kad mūsų renginyje negros vienas ar kitas atlikėjas tikrai galėčiau pasakyti, tik neįsivaizduoju situacijos, kurioje taip reiktų pasakyti. To juk sakyti nereikia. Na pavyzdžiui, gal tai kiek panaši situacija, tai pasakėme seniai: mūsų renginyje negros jau grojusios grupės. Aišku, būtų lengviau pasakyti, kas norėtųsi, kad grotų, to ir sieksime.
Ar turi pagalbininkų? man vis atrodo, kad tu labai pavargęs, nes viską darai vienas… Ar klystu?
Aišku, kad turiu, ir nemažai. Yra keli pagrindiniai žmonės, kurie labiau apsikrovę ir yra dar įvairių draugų-entuziastų, kurie suvokia, kaip gali padėti. Paskutinius mėnesius iki renginio man tai tampa pagrindine veikla, daugiau nebėra, ką veikti. Kaip nors susitvarkysime.
TUNDRA 2014 07 10-13 (Facebook event)
„Tundra“, „Tundra“, „Tundra“. Per šio festivalio dešimtmetį mano jausmai jam spėjo gerokai pasikeisti ir šiuo metu įvykis yra kiek už interesų rato ribų. Visgi, kaip vasaros dalis, jis yra svarbus ir vis dar didelis, o man, atitolusiai nuo pagrindinio veiksmo, ir vėl labai įdomu, kaip kas ir kodėl.
Pakeliavęs po pasaulį Daimon jau atsiraitojo rankoves ir pluša, bet spėjo ir papasakoti man kai ką iš tundrinės virtuvės. Nepasididžiavo ir prirašė tikrai daug!
Klausiu tavęs bendrai – ar tikslūs gandai, kad festivalis grįžta į trance glėbį ir kitai muzikai skirs mažiau dėmesio. Taip pat domina vietos pakeitimas ir augimo planas – į dydį ar į gylį?
Šiais metais pasirinkome netoliese nuo mūsų mėgiamos salos esantį didžiulį pusiasalį su nuostabiu ežeru. Kas keletą metų mėgstame paįvairinti festivalio vyksmo vietą. Nes taip visiems įdomiau! Turėsime kalną su pušynėliu, chill-out cirką ir puikių paplūdimių.
Didžioji naujovė – Power & healing area. Pagaliau radome laiko ir resursų įgyvendinti šį ilgai viduje kirbėjusį norą. Tai bus kryptinga erdvė, skirta užsiėmimams, paskaitoms, sveikai mitybai. Atėję čia turėsite galimybę išbandyti pateikiams žinias čia ir dabar.
Jokia paslaptis, kad festivalio organizacinė šerdis eilę metų aktyviai ir kryptingai praktikuoja jogą, vegetarinę mitybą, supranta, kad „kaip pasiklosi, taip išsimiegosi“ ir taiko šį požiūrį supančiai aplinką, o jogos užsiėmimai, meditacijos ir vegetarinės virtuvės festivalyje yra nuo pat jo užuomazgų (pirmus festivalius kitokių virtuvių nei vegetarinės iš vis net nebuvo). Labai džiaugiamės šiemet galėdami tai apjungti į vieną pulsuojančią erdvę.
Labiausiai kerinčioje – naktinėje festivalio dalyje keturios pagrindinės scenos transliuos margaspalvę šiuolaikinio techno, future bass, post dubstep, d’n’b, psy-trance, chill-out, idm bei giminingų muzikos stilių paletę, o dienos metu veiks dvi paplūdimio scenos bei dieninė programa.
Techno ir bass kurstys „Exium“ - labai vertinami ispanai yra vieni aktyviausių kūrėjų scenoje, tamsaus, groovy techno vėliavnešiai.
Taip pat emocingos ir intelektualios bass muzikos kūrėjas Synkro, tikras UK bass sound atstovas ir Giles Peterson, Mary Anne Hobbs ir dBridge numylėtinis.
Berlyne apsistoję raw techno sferas tiriantys „Cassegrain“ reguliariai groja „Berghain“ ir „Tresor“. Jų leidiniai pasklido po „Prologue“, „Modal Analysis“, „Killekill“, „Mikrowave“, „M_Rec Ltd“ ir „Semantica“. Mokslinės fantastikos, sąmokslo teorijų ir įvairių kultūrinių patirčių ikvėptas duetas kuria tiksliai nupoliruotą muziką, kuri aiškiai rodo, kaip techno turi skambėti šiame amžiuje.
Bass heavy techno duetas „Lakker“ yra tikri forward thinking hibridinio skambesio atstovai. Nuolat staigiai išgraibstomos jų plokštelės leidžiamos „R & S Records“, „Stroboscopic Artefacts“, „Blueprint“, „Killekill“ leibluose.
O taip pat Pagalve, Gesta, Intakz, ST, Urbansoulz, Techstylism Dark Hour, X-Ray, Daimon, Anna Hanna, Moon Disco, Recin', Slovar, Hallucin, Loranas Vaitkus, Krankiss, Split Pulse, Android, Proton, Doctah Jahngle ir daugybė kitų.
Šiais metais pasipildžiusi psy-trance stiliui dedikuotos scenos kuratorių komanda užtikrins, kad fullon, progressive, dark psychedelic, hitech stilių gerbėjai festivalį paliktų su pelnyta šypsena. Scenos psichodelines bangas reguliuosiantiems pirmąsias dvi paras, pionieriams „Tranceformers“ šiemet talkininkaus ir komandos „Swamptales“ bei „Forest Freaqs“, kurie paskutinę festivalio naktį psy-trance sceną pavers tikru ir tamsiu mega greitų ritmų pragaru.
Atlikėjų sąrašas nuolat auga. O pirmiausia paskelbtas psy scenos line-up.
SATTA 2014 08 14-17 (Facebook event)
Nebe „Outside“, bet vis dar – ir amžinai – prie jūros. Nebe Lietuvoje, kas jau savaime yra didelis šauktukas, bet vos 20 km nuo jos sienos ir iš esmės tiek pat nuo Vilniaus. Valstybių ribos šiuo atveju labiau mūsų galvose. Nors, aišku, pasą pasiimti daugiau nei rekomenduojama, o kaip patogiausiai pasielgti su valiuta, netrukus bus patikslinta.
Sunkoka nešališkai kalbėti apie šį festivalį jau vien dėl to, kad kelerius metus iš eilės prisidedu prie jo informacinės sklaidos (bet bent jau to neslepiu, fair enough, ar ne?), bet negaliu nepasinaudoti proga kai ką patikslinti ar pabrėžti.
Taip, pasikeitimų „Satta“ virtuvėje šiemet nemažai ir jų dar bus. Pernai vykęs festivalis tikrai nebuvo pats geriausias iš visų buvusių, ir tai suprato absoliučiai visi prie jo vienaip ar kitaip prisidėję. Vieniems atėjo metas pakeisti aplinką, kiti pasiraitojo rankoves ir nusprendė, kad tai – puiki proga savotiškai atgimti iš naujo nepabėgant nuo savo esmės. Festivaliai apskritai yra nuolatinis mokymasis ir gyvenimas eksperimento būsenoje, ir kuo daugiau laiko bei savęs skiri tiems bandymams, tuo didesnė tikimybė, kad kažkas didelio ir gražaus visgi išaugs.
Naujoji „Satta“ vieta, kaip jau minėjau, yra iškart anapus Lietuvos-Latvijos sienos. Papės gamtos parkas – kompaktiškesnis ir jaukesnis, nei Būtingės apylinkės. Aišku, ir saugoti viską prieš, per bei po festivalio reikės labiau. Sustiprintos „infrastruktūrinės“ festivalio pajėgos, su žemiškaisiais sprendimais dirba visko matę profesionalai, ir netgi daug ką nervinusių „Vorų“ apsaugoje nebebus matyti. Vietinė savivaldybė savo ruožtu domisi ir laukia lietuvių bei latvių festivalininkų bei žada padėti jiems atvykti iš didžiųjų transporto kryžkelių. Pats metas planuoti, gyvensi palapinėje ar kažkur netoliese po stogu, nes nameliai, girdėjau, tirpsta.
Muzika! Veteranai patvirtins – „Satta“ niekuomet nesikartojo ir nekopijavo, tik augo ir brendo drauge su sau artimais atlikėjais. Šiemet, greta kitų iššūkių, reikia ir netradicine programa sudominti prie gigantų pripratusius latvius. Savotišku festivalio preparčiu tapsiantys 2010-aisias buvusių headlineriais „Mount Kimbie“ koncertai vyks ir Vilniuje, ir Rygoje, tad savo ruožtu „Satta“ jau susidomėjo ne vienas kultūrinis kaimyninės sostinės vienetas.
O pačiame festivalyje jau tikrai gros nuo pernai (tiksliau, nuo „Dagger Paths“) lauktas britas Forest Swords, vidinę vėsą transliuojantis Dirty Beaches, dubstep ir bass judėjimo tėvai ir vaikai Kode9, „King Midas Sound“ bei „Submotion Orchestra“, vienas labai jaunas ir šaunus skandinavas Sekuoia... Ir bus dar, be abejo. Bus ir įdomus balansas tarp „vietinių“ – šiuo atveju ir lietuvių, ir latvių atlikėjų. Ilgas ir platus, labiau rytojaus, nei vakardienos, painus, bet skambus muzikinis kilimas. Ar samanos. Ar batutas? Sakau visiškai rimtai, kasmet naujais mėgiamais atlikėjais mano smegenys labiausiai pasipildo būtent po „Sattos“ – čia apie Lietuvą kalbant.
LOFTAS FEST 2014 09-06 (Facebook event)
Pradžioje minėjau, kad vienas vasaros pranašų tapo jos palydovu. Vienintelis urbanistinis „Loftas Fest“ Vilniuje šįkart vyks jau po oficialaus sezono. Apie vasarą menų fabriko kalbėtoja Inga Norke pasakojo čia, o dabar jau raportuoja man ir apie rugsėjo reikalus.
Kodėl visgi ruduo? Ar lauksit sugrįžtančių vasarotojų, ar kitos priežastys?
Festivalis ant asfalto yra gerai ir emocijos po pirmųjų kartų buvo nenupasakojamai pakilios, bet būtent tokį berlynietišką festivalį ant asfalto, patirtis parodė, yra geriau rengti ne pirmomis šiltomis metų dienomis, kai visi yra išsiilgę gamtos ir mėtosi, nesuprasdami, kur nori labiau – likti mieste festivalyje ar važiuoti į gamtą su kompanija – o rudenį, kai esame atsikandę malonumų gamtoje ir grįžti į miestą yra tiesiog gera.
Tai bus ne tik grįžimo į miestą šventė, bet ir paskutinis vasaros festivalių gurkšnis, ir toks stiprus gurkšnis.
„Darkside“ – pirmojo vakaro žvaigždės, kaip su antruoju?
Taip, po sold out’inio Nicolas Jaar pasirodymo Lofte prieš beveik dvejus metus iškart pradėjome dirbti tam, kad jis grįžtų su jau tada brandintu ir mistika aplipusiu savo projektu „Darkside“. We did it! Antroji žvaigždė, tiksliau antrosios žvaigždės, galiu išduoti kol kas tik tiek, kad jau yra grojusios „Lofte“, irgi sausakimšam, galit pabandyt atspėti? Jeigu į „Darkside“ bus soldout'as, bus ir trečiosios žvaigždės…
Ar keisis pats festo planas, ar viskas bus daugmaž taip pat?
Pats festivalio išplanavimas šiemet keisis, tačiau taip juk yra tik dar įdomiau – likti nustebintu, atrasti naujų erdvių, sprendimų ir pan. Žinoma, pagrindinis veiksmas įprastai bus „Lofto“ kieme. Beje, šiemet ten bus daugiau žalumos, nes urban farming is the new shit.
---
Čia neaprašiau tokių dalykų, kaip liepą vyksiantis ir jau mano kalendoriuje esantis „Swampfest“, kaimyniniai „Opener“, „Audioriver“ ar „Positivus“... Ir tikrai parvešiu įspūdį iš Barselonos „Sónar“, kuris jau po poros savaičių. I feel it in my fingers.
Bet visko, ypač iš anksto, neaprašysi ir nepakalbinsi. Ir netgi į visus festivalius nespėsi, nebent su turbokebabų furgonu. Tad laukiu apačioje diskusijos apie tai, kas gi yra festivalio esmė ir kas jame svarbu, o ką galima praleisti pro smėlėtus pirštus.
D.D. 2004 - 2016
Degalai Mushroom CMS