Jei šiemet pirksite tik vieną albumą...
...prašau, tegu tai būna Alice Coltrane.
Prieš keletą metų leidyklą „Luaka Bop“, įkurtą jau beveik prieš tris dešimtmečius, atradau perskaičiusi Tomo Ramanausko rekomendaciją, kurioje jis džiaugėsi netikėta pažintimi su WIlliam Oneyabor. Tuo pačiu, kuris visai neseniai mirė, taip.
Trigubo vinilo „ Who is William Onyeabor“ ir šiandien neišleidžiu iš savo akių toliau nei per tris metrus, ir jis yra negailestingai sugrotas, viršelis – sučiupinėtas. Tikrai už brangiai neparduočiau ir net nesiruošiu, nes tai vienas svarbiausių man albumų lentynoje.
„Luaka Bop“ įkūrėjas, nusprendęs, kad pasauliui trūksta braziliškos, o tada ir visokios kitokios muzikos, ŠIAIP JAU yra „Talking Heads“ galva David Byrne, taip pat ir must-read knygos „How Music Works“ autorius ir tas žmogus, kurio klausyti galima užsimerkus, visomis prasmėmis. Taigi jis vargais negalais atrado William Onyeabor, bet apie tai jau nebekalbėkime. Pakalbėkime apie Alice Coltrane.
Alice buvo aukštesniųjų jėgų paskirtoji John Coltrane žmona ir po muzikanto, šiandien turinčio net savo bažnyčią, mirties, nuo skausmo ją gelbėjo dvasingumo pamokos. Kaip tai paveikė moterį, galima išgirsti, pavyzdžiui 1971-ųjų albume „Journey in Satchidananda“, bet tai tik vienas būdų. Jau vėliau Alice Kalifornijoje, greta Los Andželo, įkūrė savo ašramą „Sai Anantam Ashram“, kur į save ir pasaulio esmę gilinosi toliau. Kas galėtų paneigti, kad, tai viena priežasčių, kodėl Kalifornija yra laisvasis rojus žemėje?
Taigi „Luaka Bop“ gegužės pradžioje išleis naujos savo serijos „World Spirituality Classics“ pirmąją dalį, arba rinkinį „The Ecstatic Music of Alice Coltrane Turiyasangitananda“. Jame sudėti kūriniai įrašyti minėtame ašrame. Iki šiol jie egzistavo tik juostose, ir juose pagaliau galime išgirsti Alice Coltrane balsą. Ne tai, kad iki šiol nebūtų pakakę arfos, bet…
Ištraukos, prieinamos internete, signalizuoja didį, gal net absoliutų gėrį, į ausines ir kolonėles visame pasaulyje žvelgiantį iš aukštai, taip aukštai, kad į žvilgsnį telpa ir miestas, ir prerijos, ir Indija, ir Amerika, ir džiazas, ir vedos, ir meilė. Neįmanoma, matyt, nepatyrus tokio masto skausmo įvertinti, kiek reikia išjausti, kad skausmas taptų gėriu. Bet tai labai tikra.
Atiduokit savo pinigus greičiau, nes Alice jums pagelbės geriau už bet kokį psichoanalitiką, asmeninį stilistą, barmeną ar feisbuko draugą. Net jei atrodo, kad nėra dėl ko gelbėti.
D.D. 2004 - 2016
Degalai Mushroom CMS