„48 Cechas“ – ne kultūros vampyrams
Naujamiestis jau ne pirmi metai yra vieta, į kurią gręžiasi pavargę nuo centro kainų, požiūrio, kaimynų ir viso kito. Čia visai sėkmingai ir visapusiškai veikia „Daiktų viešbutis“, čia į loftų vakarėlius pakviečia vieni ar kiti jų gyventojai. Balandžio 12-osios – Kosmonautikos dienos – vakarą CityOut dairėsi visiškai naujoje erdvėje tame pačiame rajone. Tiesa, kiek toliau nuo vadinamojo „Ševčenkos kvartalo“.
Kosmonautus paminėjome ne veltui. Būtent Jurijaus Gagarino atvaizdas buvo panaudotas kvietimui į pirmajį „48 Cecho“ vakarėlį. Į jį per porą savaičių internetu sudominti entuziastai rinkosi punktualiai – nuo aštuntos vakaro. Nesunkiai patekę į gamyklos teritoriją cechą radome ir mes.
Nedideliame rūsyje žvalgėmės į raudonai baltas keramikinių plytelių sienas ir kėlėme nykščius viršun, išvydę du reikalingiausius atributus renginyje – patogų barą ir sceną. Joje plokšteles pasikeisdami dėliojo du nekomercinio Vilniaus dalyviai Synthsoulsizer ir Ryklys. Atrodė gerai. Ir tai – tik pradžia.
Kieno pradžia ir kokia buvo pradžios pradžia, pasakoja vienas „48 Cecho“ įkūrėjų, aktyvus kitokio, nei lietuviai pratę, požiūrio propaguotojas britas Markas Splinteris. Jis Vilniuje, atrodo, įstrigo ilgam, ir tuo belieka tik gėrėtis. Juk kiti tik bėga.
- Kodėl reikėjo atidaryti naują vietą Vilniuje?
- Naujų vietų nereikia. Reikia tik duonos ir vandens, bet tai būtų tik egzistavimas, o ne gyvenimas. O šis susideda iš dalykų, kurie nėra būtini.
- Ar ilgai ieškojote būtent šio cecho? Ar privalumas buvo industrinė vieta ne centre, ar kiti dalykai?
- Manau, sostinės centre laisvės turėti neįmanoma. Senamiestis tapo studentų ir „marozų“ diskotekų zona, ir viskas. Man atrodo, ten niekam nebesvarbu kurti kultūrą, tai – vieta kultūrą valgyti. Senamiestyje vieni vartotojai. Jie nesupranta, kad žmonės turi dirbti ilgai tam, jog ta kultūra egzistuotų. Net nenori mokėti už įėjimą, nori tik sėdėti, kaip princai, ir laukti, kol kiti atneš vyno. Jiems patinka visada ir viskam sakyti „Man nusispjaut“. Gal Vilnius per daug gavo per greitai, kaip išlepintas vaikas su turtingais seneliais. Štai Goldie čia buvo jau dešimt kartų, ir žmonėms tai atrodo normalu, jie nori dar daugiau.
O mums garsenybių energija nebesvarbi. Metas pajudėti patiems. Vilniečiai gali viską padaryti patys, o ne laukti kitos superžvaigždės.
Yra segmentas, pavadinkime jį „menininkais“, kuris visada nori sukurti naują kultūrą ir negalvoja apie tai, ką valgyti. Beveik visur pasaulyje tas segmentas vietą sau rado ne centre, nes eksperimentavo, norėjo kurti kultūrą be spaudimo, jaustis laisvai. Mūsų idėja yra išlaikyti cecho koncepciją, repetuoti, improvizuoti, daryti iš naujo. Svarbu pasakyti, kad tai nėra „pseudoimprovizacija“, ta prasme, nėra priežasties daryti „šūdą“ be plano. Ilgai apie tą improvizaciją galvojome. Gal skamba kvailai, bet tai yra „Cechas“. Improvizuosime atsargiai ir atsakingai.
Man „48 Cechas“ yra labai poetiška vieta. Tai – buvusi duonos kepykla, kuri tapo nebereikalinga, kai „Maxima“ prikišo savo nagus. Tada kepėjas iškart pasakė: „Jėga, darom kultūros cechą, o ne kepyklos cechą“. Ši sąjunga tarp muzikos, meno ir duonos yra labai įdomi.
- Kokios muzikos atstovai ir mylėtojai čia jausis gerai? Kuriems geriau neiti ir neieškoti?
- Kai kurie supranta, kad kiekvienas asmuo yra renginio dalis. Kiti gi tėra stebėtojai ir vartotojai. Šių mums nereikia. Kai vieni artistai bus scenoje, kiti juos stebės, mėgausis ir patirs įkvėpimą. Vilniuje yra pakankamai daug kūrybingų žmonių, kad užpildytų cecho erdvę. Kitų mums nereikia.
Kartą vienas vaikinas, besiginčydamas su manimi apie mano organizuotą vakarėlį, pasakė: „Sumokėjau už įėjimą, taigi esu klientas, privalai išklausyti mano nuomonę“. Tokie žmonės gali eit šikt. Taip ir parašyk.
Jei tam, kad būtų „rimtas tūsas“, tau reikia daug žmonių jame, turėtum rimtai pagalvoti apie savo gyvenimą. Kodėl tu toks kvailas, kad geram laikui negali naudoti asmeninės energijos, kodėl turi jos gauti iš kitų, kodėl tu esi kultūros vampyras?
- Kada kitas artimiausias renginys?
- Informaciją apie tai platinsime tik užsiregistravusiems. O informacijos, kaip užsiregistruoti, irgi neplatinsime (šypsosi). Ask people you know.
-----
CityOut nori tapti tokių iniciatyvų ir naujojo Vilniaus dalimi, vadinasi, turime stengtis ne tik vartoti. Ieškosime, atrasime, domėsimės, dalinsimės, neribosime savęs. Kartu su jumis?
D.D. 2004 - 2016
Degalai Mushroom CMS