Stepan Bitus mitingus Minske iškeitė į elektroniką Vilniuje (interviu)
Balandį į mano pašto dėžutę pirmą kartą atskrido laiškas nuo Stepan Bitus. Tuomet pirmą kartą apie šį muzikos aktyvistą iš Baltarusijos ir sužinojau. Jis prašė paskleisti žinią apie savo tautiečių muzikantų naktį „Minskas Deep“. Taip užsimezgė kol kas tik internetinė mūsų pažintis. Ėmiau vis dažniau Stepaną pastebėti miesto vakarėlių kalendoriuose – tai „Studio 9“, tai dar kur nors, grojantį kartu su man neblogai pažįstamais personažais. Todėl išgirdusi apie būsimą jo projekto „Monsoon Season“ plokštelę Niujorko leidykloje „Deep & Disco“ nusprendžiau imti ir išsiaiškinti, ką šis ponas veikia Lietuvoje ir ką sako jo muzika.
Iš planuotų poros klausimų išsirideno visas posėdis, lietuviškai-angliškai-rusiškas. Taip net įdomiau. Prieš gilinantis dar perspėsiu, kad debiutinės Stepano ir vokalistės Miss Bee plokštelės „Green on Blue“ premjera – penktadienį jau minėtame „Studio 9“.
Stepanai, tavo vardą Vilniaus klubų programose ėmiau fiksuoti visai neseniai. Ar būsiu kažką pražiopsojusi, ar tik dabar ir įžengei į mūsų sceną?
Tiesa, Lietuvos scenoje sukinėjuosi tik nuo šių metų. Iki tol buvo daug darbo studijoje ir asmeninių permainų. Nors dabar atrodo, kad tie dalykai nutiko jau seniau, nei prieš metus, gal net aname gyvenime.
Sakyčiau, esi disco kūrėjas ir didžėjus – kalbu bendrai, bet juk tikrai ne dubstep. Ar tai – natūralus ir ilgalaikis apsisprendimas?
Taip jau sutapo, kad pirmasis oficialus mano leidinys – būtent disco stiliaus. Esu prikūręs daug skirtingos muzikos, na, gal tik ne dubstep. Manau, mano stilius vis dar formuojasi, tad pamatysim, į kur tai nuves. Nuo vaikystės neapsiriboju vienu stiliumi – klasika, džiazas, hiphopas, 9-ojo dešimtmečio britų synthpop... Na, bet namie tėvai klausė būtent disco, matyt, dabar tai išplaukė iš pasąmonės, che che.
Kurį laiką gyvenau Maskvoje – ten muzikinių įtakų mano interesai taip pat neišvengė. Nauji vakarėliai, nauji skambesiai. Ten ir užsiėmiau elektroninės muzikos kūrimu. Tuo pat metu ėmiau bendradarbiauti su minskiete Tania Goroško, taip gimė ir projektas „Monsoon Season“. Sunku nusakyti bendrą jo stilių – tai lyg elektroninis lounge, ištaigingas house, triphopas, disco, pop. Su Tania dirbdamas ties šiuo projektu daug treniravausi, eksperimentavau, galima sakyti, ranką lavinau. Sukaupėme tikrai įdomių kompozicijų, kol kas nepavyko jų išleisti albume. Manau, viskas prieš akis. Dalis tų eksperimentų – mano „Soundcloud“ profilyje.
Pavyko iškapstyti, kad Minske baigei muzikos mokyklą. Vadinasi, groji nuo vaikystės? Ar tai – pagrindinis tavo užsiėmimas, ar dirbi ir kažką kita?
Muzikuoti ėmiau šešerių – patekau į mušamųjų klasę licėjuje prie konservatorijos, baigiau abi įstaigas. Taigi taip, su muzika aš labai seniai. Pirmame kurse patekau į išskirtinę grupę „Drum Ecstasy“ – manau, tuomet ir įkaliau paskutinę vinį į savo, kaip klasikinio muzikanto, karstą, che che. Su „Drum Ecstasy“ daug gastroliavome, Lietuvoje irgi teko apsilankyti.
Be muzikos daugiau nieko ir nesu dirbęs. Kurį laiką buvau Minsko operos orkestro narys, netgi Baltarusijos prezidento orkestre grojau. Kartais rašau muziką reklamai, kinui. Elektronikos scenoje, galima sakyti, esu naujokas.
Kaip atsidūrei Vilniuje?
Ooo... Juk kiekvieno baltarusio svajonė čia atvažiuoti! Vilniuje juk yra „Akropolis“!
Jei rimtai, atvažiavau dėl šeimos, norėjau būti su žmona, dabar – ir su dukra. Iki 2009-ųjų vasaros gyvenau Maskvoje, anksčiau – Minske, kur ir gimiau.
Nesijauti savotiškoje tremtyje? Apskritai, esi politiškas?
Sunkus klausimas. Viena vertus, žmonės – ne medžiai, kiekvienas gali laisvai pasirinkti, kur gyventi. Manęs Baltarusijoje nepersekioja, galėčiau ramiai gyventi Minske, Maskvoje ar dar kur nors, jei tik panorėčiau. Bet dabar puikiai jaučiuosi Vilniuje, myliu šį miestą, labai patinka mane supantys žmonės.
Gyvendamas Minske, kaip ir daugelis mano draugų, gyvenau gana aktyvų politinį gyvenimą. Vaikščiodavau į mitingus ir visa kita, bet, matyt, nuo viso to tiesiog pavargau. Pastarieji prezidento rinkimai mano politiniame aktyvume padėjo paskutinį tašką. Todėl dabar nusprendžiau susitelkti ties muzika ir tai, kas vyksta Baltarusijoje, stebiu iš šalies. Prisipažinsiu – Lietuvos naujienas skaityti smagiau. Pavyzdžiui, Zuokas važinėja su tanku ar pietauja danguje virš Rotušės aikštės, che che. Kol kas nekalbu taip gerai lietuviškai, kad gerai suprasčiau ir žinias apie rimtus įvykius, bet rudenį eisiu į kursus. Tada jau galėsiu perskaityti viską, kas rašoma mano „Facebook“ sraute.
Dažnai grįžti namo? Na, pagroti ar šiaip draugus aplankyti. Ar stebint iš šalies atrodo, kad reikalai taisosi?
Pastaruosius šešerius metus Minske lankausi 4-6 kartus per metus. Visuomet malonu, kai pavyksta gimtinėje pagroti, taip pat lankau gimines ir draugus. Klubinė situacija ten tikrai taisosi į gerąją pusę, beveik kiekvieną savaitgalį atvyksta madingi užsienio atlikėjai. Pavyzdžiui, Vidį su Mario Minske visi labai myli.
Nemažai baltarusių esu sutikusi Vilniuje – na, kad ir didžėjų Alex Despotin, dabar vėl gyvenantį Minske. Vakarėlyje „Minsk Deep“ jūsų buvo visas būrys. Ar taip bus ir toliau?
Jau planuoju rudeninę „Minsk Deep“ sesiją. Būtinai kažką įdomaus atvešiu. Norėčiau, kad tokie baltarusių prisistatymai rastų savo nišą Vilniuje.
Kaip dėl kitų šalių labiau į Vakarus? Turi ten planų?
Kūrybine prasme geografiją tikrai plėsiu. Liepos 24-ąją štai vokiečių „Glam Jam Records“ išleis dar vieną mano darbą. Beje, vėl saulėtas disco, tad gal tai nebe atsitiktinumas, tik pats dar to nepripažinau.
Gal prisimeni pirmą Vilniaus vakarėlį, kurį aplankei?
Atrodo, klubas vadinosi „Propaganda“. Lankėmės jame su „Drum Ecstasy“ gal 2002-aisiais. Jau persikraustęs visų pirma patekau į barą „Banzai“ Šv. Ignoto gatvėje. Visi šoko ant stalų, barmenas, užlipęs ant kėdės, pylė baltą romą merginoms tiesiai į gerkles, kažkas iš vietinių leido beprotišką funk! Žiauriai kieta buvo! Man apskritai vilnietiškas vakarėlių formatas labai patinka – čia daug mažų diskobarų, kuriuose visi jaučiasi kaip namuose.
Kas konkrečiai Lietuvoje tave įkvepia?
Lietuvos house scena, Nida ir šaltibarčiai. Džiaugiuosi, kad gyvenu Senamiestyje ir galiu visur vaikščioti pėstute.
Kaip tave priėmė Lietuvos didžėjų bendruomenė?
Visi muzikantai, prodiuseriai, didžėjai, vakarėlių organizatoriai – visi, visi, su kuriais susipažinau, vienaip ar kitaip man padėjo. Tai labai įkvepia, esu jiems visiems dėkingas.
Pats ieškojai naujų draugų ar tiesiog pavyko atsidurti reikiamose vietose tinkamu laiku?
Kaip ir sakiau, muzikinio pasaulio žmonės labai draugiški, be to, Vilniuje visi vieni kitus pažįsta. Vienas susitikimas vedė prie kito, antras prie trečio, taip viskas ir užsisuko.
Gyveni Vilniuje, o debiutinę plokštelę išleisi Bruklino leidykloje. Kaip šis ryšys užsimezgė?
„Soundcloud“ panaršęs atsirinkau keletą kūrinio stilistiką labiausiai atitinkančių įdomių leidyklų ir nusiunčiau joms demo įrašą. Atsakymų sulaukiau gana greitai, „Deep & Disco“ buvo pirmieji. Atrodo, Jasonas, leidyklos savininkas, atrašė man tą pačią dieną!
Kūrinio vokalistė iš Londono, teksto autorė gyvena Vietname. Plačiau?
„Green on Blue“ parašiau autobuse iš Minsko į Vilnių. Telefone užsimečiau „zagatofkę“. Po poros dienų susipažinau su Leticia Eridu – ji į Lietuvą buvo atvažiavusi ieškoti lietuviškų savo vaikino šaknų, mat jo senelis buvo ištremtas į Sibirą. Leticia paklausė, ką veikiu gyvenime, daviau jai ausines ir pasakiau, kad va tuo. Muzika jai labai patiko – per naktį parašė žodžius ir įdainavo demo vokalinę partiją.
Miss Bee tuomet jau pažinojau iš kitų projektų. Ji pakomentavo kažką mano „Soundcloud“, tad irgi nusiunčiau demo. Jau po kelių dienų Michelle atsiuntė vokalo partiją – viskas tikrai atsitiko labai greitai. Pirmasis variantas, tiesa, buvo pakeistas, bet iš esmės rezultatas puikus!
Beje, kodėl „Monsoon Season“? Ar tavo muzika – tai musoninis vėjas?
Pavadinimas gimė tipišką lietuvišką vasarą. Savaitę lija, lyg musonas užėjęs būtų, ir visai nesinori lįsti iš lovos. Daugiau, manau, aiškinti nebereikia, che che. Tiesa, pavadinime buvo ir žodis „Sexy“, bet jo atsisakiau, nes visiems kažkaip kliūdavo.
Liuks! Geros premjeros belinkėdama dar paklausiu, kokios šiuo metu tavo ambicijos. Nebūtinai su „Monsoon Season“ susijusios.
Turas po pasaulį ir studija Nidoje su vaizdu į jūrą.
---
D.D. 2004 - 2016
Degalai Mushroom CMS