Parsisiųsk „Downloaded“
Klausymas šįkart apie filmą, bet gal naujos rubrikos dar nekursiu. Pakelkit ranką tie, kurie mano amžiaus grupės ir vyresni, ir kurie nesinaudojo „Napster“. Nebepamenu, pirmiausia atradau šią programą ar „Audiogalaxy“, bet abi mano muzikinei pasaulėžiūrai pasitarnavo iš esmės.
Trumpai, bet sniego lavinos principu veikusi programa šiaip jau egzistuoja ir šiandien, bet filmas „Downloaded“ yra apie laukinius 1999-uosius.
Kaip meno kūrinys, dokumentika lyg ir niekuo neišsiskirianti, montažu net nuobodoka. Bet turinio prasme dvi valandos istorijų, pokalbių, nuotykių, sėkmių ir nesėkmių yra prikaustančios. Net ir turint omenyje, kad nieko, kas jau neaprašyta interneto enciklopedijose ir straipsniuose, „Napster“ įkūrėjai nepapasakojo.
Bet jie kameroms buvo labai atviri ir nepabijojo pripažinti silpnųjų savo sprendimų ir idėjų pusių. Amerikietiškai drąsūs svajotojai. Ypač sužavėjo Sean Parker asmenybė, kuri prisidėjo ir prie „Facebook“, ir prie „Spotify“, ir prie daugelio kitų pavadinimų, kurie sukasi aplink kasdien. Sakyčiau, beveik Bransonas, tik iki šio dar toloka.
Įrašų kompanijų didieji irgi nepabijojo pasipasakoti, kad interneto revoliucijos numatyti toli gražu nespėjo. O Dr. Dre ir „Metallica“ filme pasirodė kaip geroki stuobriai, nors, aišku, kiekvieno kūrėjo teisė ginti savo kūrinius taip, kaip jam atrodo geriausia. Muzikos industrija, ta, kurią iki šiol neva griauna skaitmenizacija, juk irgi negyvavo amžinai. Aš bet kuriuo atveju esu už autorių teises, o „Napster“ programeriai tiesiog nespėjo visko apgalvoti, kai buvo jau per vėlu.
Daugeliui filmo herojų šiandien vienaip ar kitaip sekasi, nes jie tiesiog nesustoja ir eina į priekį. Pinigų tai jau tikrai iš kažkur atsiras. Beje, esminį „Napster“ pelną generavo parduodami marškinėliai. Visai kaip šiandien indie leiblams. Nors verslo prasme projektas ir nepavyko, ir turbūt kažkas kitas būtų tai padaręs, jei ne jie, jo įtaka tam, kaip klausom, atrandam, ieškom, siunčiamės ir perkam šiandien, yra milžiniška.
„Downloaded“ galima pirkti per „iTunes“. Aišku, galima ir nepirkti. Hehe.
D.D. 2004 - 2016
Degalai Mushroom CMS