Keli klausimai apie Kauno naktinį gyvenimą
„Gal jūs sutiktumėte atsakyti į kelis klausimus apie Kauną ir būtent jo naktinį gyvenimą? Tiesą pasakius, žiniasklaidoje apie tai kalbama nedaug ir dažniausiai neigiamai, norėtųsi išgirsti jūsų požiūrį“, - dar rugsėjį man parašė tuomet „Savaitraštyje Kaunui“ praktiką atlikinėjusi Justina Rimkutė. Netrukus apsikeitėme klausimais ir atsakymais, deja, savaitraštis egzistuoti baigė anksčiau, nei spėjo pasirodyti straipsnis. Justinai sutikus, jos klausimus ir savo atsakymus publikuoju čia.
Sveiki, čia aš Kaune
Artūro Bulotos nuotr.
Sveiki, čia aš Kaune
Vyrauja ribotas naktinio gyvenimo suvokimas, jog tai yra tik klubai/barai ir alkoholis. Ar Kaune yra vietų, kurios siūlo alternatyvų vakaro praleidimo būdą, su šeima/vaikais?
Sakyčiau, tai yra visos kitos pramogų ir kultūros įstaigos ir ne tik įstaigos, pradedant teatrais ir koncertų salėmis, baigiant parkais, pažintiniais takais, sporto užsiėmimais. Suprantu, kad tai lyg ir neprimena „naktinio gyvenimo“ sampratos, bet tai yra laisvalaikio praleidimo būdai. Juk ar iš tiesų šeimos su mažais vaikais taip dažnai nori naktinėti, kad dėl to kiltų turinio problema? Nesu tokio dalyko girdėjusi. Bet kuriuo atveju Kauno kultūros laukas tikrai pakankamai įvairus ir atviras, ypač dieną.
Kokios yra Kauno naktinio gyvenimo problemos?

Jos labai primena Vilniaus ir kitų nedidelių miestų problemas, visų pirma tai – nekilnojamojo turto rinka. Patalpos centre brangios ir turi per daug kaimynų, kuriems naktinis klubas greta namų nebūtinai yra privalumas, o naktinis klubas periferijoje – rizikinga idėja. Toliau – noras užsidirbti greitai, didesnis už norą dirbti palengva, tada dar nepatogūs tokiai veiklai įstatymai ir teisės aktai, taip pat – atseit egzistuojantis iš principo neigiamas požiūris į kai kuriuos muzikos žanrus bei vietas, kuriose jie skamba, formuojamas visų pirma žiniasklaidos bei teisėsaugos institucijų. Manau, visa tai yra didelė problema, kurią išspręsti Lietuvoje galima tik pasitelkus kitų šalių patirtį. Pavyzdžiui, Berlyne, Londone, kituose Europos miestuose darbuojasi vadinamieji „naktiniai merai“, kurie yra savotiški mediatoriai tarp savivaldos, verslininkų, teisėsaugos darbuotojų ir naktinėtojų. Naktiniu gyvenimu plačiąja prasme besirūpinantis tarybos narys yra ir Vilniuje.
Kalbant apie auditoriją nemanau, kad Kaunas kuo nors išskirtinis Lietuvos kontekste. Vyksta daug populiariosios muzikos koncertų, yra barų, kurie maskuojasi „naktinių klubų“ etiketėmis, nors iš tiesų visa kultūra ten baigiasi šokėjų aprangos dizainu. Tai nukreipia dėmesį nuo to, kas iš tiesų vertinga, įdomu. Kita vertus, tam tikras pogrindis, nors ir nedidelis, egzistuoja ir yra gana pastovus bei ištikimas sau. Kodėl apie jį nežinote daugiau? Tai sąmoningas pasirinkimas.
Ar paplitęs mitas, kad naktį Kaune nesaugu – tiesa?
Į šį klausimą turbūt paprasčiausia atsakyti pavarčius nusikaltimų suvestines. Beje, tokio mito neteko girdėti jau senokai, tad manau, jog tai yra tik žurnalistų pučiamas burbulas, prisidedantis prie bendros naktinio gyvenimo įvaizdžio problemos.
Ką turi Kaunas, ko neturi kiti miestai? Kas nustebintų svečią iš sostinės?
Kauno privalumus ir išskirtinumus šiuo metu labiau matau dieną, ne naktį. Bet tai nėra problema turint omeny atstumą iki Vilniaus ar Varšuvos bei nesudėtingą susisiekimą su kitais Europos miestais. Kalbant apie Kauno naktinį gyvenimą ir asmenines patirtis, netikėti renginiai netikėtose, iš pirmo žvilgsnio nematomose vietose yra tai, kas žavi labiausiai. Bet juos pristatyti, anonsuoti iš anksto ne taip lengva, praktiškai neįmanoma. Taip dingtų didelė žavesio dalis. Tad patarčiau tiesiog labiau išplėsti ausis.
Kokie naktiniai kultūriniai renginiai Kaune sulaukia daugiausia dėmesio? Kaip manote, ar jų pakanka?
Manau, visame pasaulyje daugiausiai dėmesio sulaukia labiausiai reklamuojami, taip pat – nemokami, skirti visam miestui renginiai. Neblogas pavyzdys Kaune yra Hanzos dienų proga užkurti šokiai senamiestyje, požeminėje perėjoje. Tai suveikė, sulaukė daug atgarsio, buvo aktualu ir prasminga dėl to, kad iš tiesų miesto šventė gali būti šventė visiems, ne tik vyresniems, ne tik viduramžių kultūros mėgėjams, ne tik šeimoms su vaikais, bet ir tiems, kurie turi mažiau įsipareigojimų ir daugiau laisvo laiko, kurie klauso kitokios muzikos ir t.t.
Žinoma, būna penktadienių, kai tenka ilgiau pasukti galvą dėl to, ką veikti (ir galiausiai neveiki nieko arba važiuoji į Vilnių), bet iš esmės renginių stokos Kaune nematau, galbūt asmeniškai nejaučiu tam tokio didelio poreikio, kaip anksčiau. Sakyčiau, labiau sukti galvą reikia dėl to, kaip visur spėti, jei kalbam ir apie vakarą, ne tik naktį. Veiksmo tik daugės, juk ruošiamės tapti Europos kultūros sostine. Ir, beje, manau, kad tikslingai auginant „paradinę“, dienos kultūrą, neabejotinai augs ir naktinis, galbūt slaptesnis, jos tęsinys.
Kokie barai/klubai Kaune yra verti dėmesio, išskirtiniai ir verti aplankyti? Kodėl?
Jei kalbame apie naktinį gyvenimą, kaip aš jį suprantu, tai yra, elektroninės muzikos renginius, tai, kaip minėjau prieš tai, man Kaunas, kalbant apie kultūra ar turizmą, labiau yra dienos miestas, su retomis ir dėl to nuostabiomis išimtimis. Prieš keletą metų situacija buvo, sakyčiau, intensyvesnė – čia būtina paminėti visoje Lietuvoje ir už jos ribų sausakimšais vakarėliais ir itin stipriais svečiais garsėjusį pasaulinio lygio klubą „Exit“, house kultūrą Kaune puoselėjusius „RyRalio“, taip pat Radijo gamykloje gyvenusį, daug veidų turėjusį judėjimą „Terra“. Galėčiau plėstis ir plėstis, bet tai – jau istorija.
Šiandien turiu paminėti nedidelį, bet programa galingą naktinį klubą „Lizdas“, įkurtą jau seniai prie Kauno kultūros prisidedančios komandos, anksčiau besivadinusios „K.U.B“, kuris stengiasi neatsilikti nuo pasaulinių šokių muzikos tendencijų, kviečia aktualius, kylančius atlikėjus iš svetur, taip ne tik linksmindamas, bet ir edukuodamas auditoriją. Pastarasis faktas ypač svarbus, tai ir skiria tikrąją kultūrą nuo jos parodijos.
Kas dėl taiklių renginių be konkrečios vietos, rekomenduoju atidžiai pasekti 4$HO feisbuke, ta lazda iššauna keliskart metuose ir prigamina daug vitamino C.
Dar man asmeniškai labai patinka gyvos muzikos klubas „Lemmy“ istorinėje vietoje tarp dviejų stočių. Tik sutapimas, kad retsykiais čia vyksta ir elektroninės muzikos renginiai, bet tikrai rekomenduoju užsukti ir į pankroko, metalo koncertus. Puiki vieta, labai draugiškas kolektyvas.
Įdomi ir tikslinga buvo „O kodėl ne?“ užuomazga Vytauto parke, nors dėl laiko stokos vasarą neteko ten lankytis, bet girdėjau daug gerų žodžių. „Kultūra“, „Vingiu Dubingiu“, „Kamerinis“ – taip pat mano mėgstamos Kauno vietos, tokios, kurias drąsiai rekomenduoju svečiams, bet tai jau barų kategorija. Tuomet jau negaliu nepaminėti ir absoliučiai geriausio pasaulyje baro su nuliu pretenzijų „Mažasis Paryžius“. Grįždama prie vietų „su programa“ dar skubu pakviesti į Kauno menininkų namus, stebėtinai taikliai prisikėlusius iš dulkių, ir į virš „Vingiu Dubingiu“ esantį socialinį centrą „Emma“, kuris pirmiausiai sužavėjo dėl pavadinimo, pagerbiančio Kaune gimusią Emmą Goldman, o simpatiją tęsia nuolatiniais koncertais, filmų seansais ir kt.
Baigti norėčiau mintimi, kad galbūt ne visi pasaulio miestai turėtų būti ir naktinio gyvenimo sostinės. Kiekvienas išskirtinis ir vertas aplankyti, o gal ir apsigyventi, savaip. Nereikėtų savęs barti vien dėl to, kad Kaune lyg tyčia nėra tokių pačių nerealių klubų, kaip Berlyne ar Varšuvoje, galų gale Vilniuje. Nes greičiausiai ir neatsiras artimiausiu metu, bet na ir kas?
D.D. 2004 - 2016
Degalai Mushroom CMS