Jos laukia jaunų mergaičių
Gana netikėtai nei lietuviams, nei, pasirodo, pačiai meninink(i)ų grupei „Chicks on Speed“ rugsėjo 7-ąją pasitikome jų parodą – instaliaciją Šiuolaikinio meno centre. Apie batus, moteriškumą, garsus, vaizdus. Iš tiesų truputį apie viską, nes jos daro viską ir tuo labai džiaugiasi. Su australe Alex ir amerikiete Melissa kalbėjomės gulėdamos ant čiužinių milžiniškuose papuose didžiojoje ŠMC salėje. Ir, turiu pastebėti, jausmas buvo išties neįprastas.
Jos yra_ „Chicks on Speed“
Pasaulis_ narės išsibarstę nuo Tel Avivo iki Ciūricho ir kitų galų
Menas_ grupė užsiima absoliučiai viskuo ir visaip
ŠMC_ iki spalio pabaigos čia veiks paroda „Batų ekstazė“
Muzika_ pasileisk „We Don’t Play Guitars“
„Art rules“_ galingas projektas, kurio dalis yra ir „Chicks on Speed“
Kaip atsidūrėte ŠMC?
Prieš kurį laiką viešėjom Vienoje su savo performansu „Art Rules“. Ten kavinėje, kurioje paprastai būriuodavosi visi kuratoriai, susidūrėm su tūlu Simonu Rees. Jis prisistatė esąs iš jūsiškio ŠMC, parodė keletą katalogų apie praėjusias parodas… O kiek vėliau vienas iš mūsų vaikinų taip pat su juo susipažino, pakalbėjo apie tai, kad kaip tik atsirado tuščias „langas“ centro grafike, taigi… Viskas įvyko išties greitai – pirmą kontaktą užmezgėme vasaros pradžioje. Per daug sudėtinga dėl laiko trūkumo nebuvo, kadangi kartu dirbam jau dešimtmetį, taigi idėjų turim prisigeneravę netikėčiausiems atvejams. Į reikalą pažiūrėjome gana spontaniškai, ši paroda – vienetinė, tačiau nėra site-specific. Galėtume ją surengti bet kur ir bet kada.
Ką ja bandote pasakyti?
Keliame daug klausimų, pavyzdžiui, moterų priklausomybės ir įtakos pasaulyje plačiąja jo prasme. Domimės tuo, kaip skiriasi moterų ir vyrų požiūris į meną ir gyvenimą. Į maskulinizuotą gyvenimą tokį, koks jis yra paskutinius šimtmečius. Parodoje „gyvenantis“ arklys – tiesioginis išsiveržimo iš šių agresijos gniaužtų simbolis, jis mums reiškia moterį.
Įrengėme „Girl Monster“ stendą. Jame galima perklausyti to paties pavadinimo kompiliaciją, skirtą tik moterims muzikantėms, daugelis kurių – jaunos ir kylančios. Rodom ir jų vaizdinę medžiagą, galima pasiskaityti apie feminizmą ir jo atšakas... Norėtume, kad būtent čia užsuktų jaunos panelės ir suvoktų, jog moterų muzika – ne ta, kurią kuria vyrai ir po to atlieka Britney Spears. Pakvieskit čia jaunų mergaičių!
Daug dirbame su siurrealizmu bei utopine svajone, bandome vesti paraleles tarp abstrakcijų ir funkcionalumo. Pavyzdžiui, šios palapinės, vienoje iš kurių gulime, primena pirmuosius nomadų būstus, kartu jos – krūtys. Jos – namai, o namai gali būti bet kur. Šios krūtys taip pat simbolizuoja iškrypusį požiūrį į moters seksualumą, nes jos – stačios, tarsi silikoniniai bumbulai. Palapines dekoravome Alex rastais klasikiniais feminizmo šūkiais, judėjimo pradžioje naudotais demonstracijose ir panašiai. Aštuntajame dešimtmetyje, ar kada ten viskas prasidėjo?
Ar tarp feminizmo ir savo veiksmų brėžiate lygybės ženklą?
Taip, žinoma. Mes – feministės. Ketvirtos, galbūt penktos kartos. Tai reiškia, kad išrandame judėjimą iš naujo. Feminizmas yra tai, ką mes juo padarome. Taisyklių nėra. Mūsų feminizmas visų pirma – laisvė. Teoriniame lygmenyje nieko nenagrinėjame, užsiimame praktiškais DIY dalykais. Tuo pačiu neatitolstame nuo judėjimo šaknų, nuolat jas bei pirmąsias feministes menininkes prisimename savo kūryboje. Galima sakyti, kad pradžių pradžią paverčiame linksma utopija.
Ar nepavargstate darydamos tiek daug dalykų?
Manom, kad esam privilegijuotos. Tie, kurie kasdien užsiima kažkuo tik dėl to, kad turi tuo užsiimti, nėra laimingi, nes yra spraudžiami į sistemos rėmus. Todėl multitaskingas – privilegija bei įkvėpimo šaltinis. Dirbam daugelyje skirtingų kontekstų tam, kad nepabostų. Vien muzika savęs išreikšti nepakaktų, nes idėja gali vystytis toliau ir virsti suknele ar raštu. Ribų nenorime, tik jas peržengti. Be to, mūsų daug, grupės skaičius – nepastovus, tai irgi neleidžia sustabarėti.
Vištytės
Rasa J.
Vištytės
Daugelį dešimtmečių meno studentai buvo ir yra spraudžiami į rėmus, kuomet savo stiliaus yra priversti ieškoti kopijuodami ir taikstydamiesi su dėstytojų požiūriu. Manom, kad tai išties labai vyriška ideologija – kopijuoti. Moteriška – būti spontanišku ir organišku!
Ką veiksite po Vilniaus?
Iš pradžių Paryžius, tuomet Barselona, Viena, Londonas. Ten didžėjausime „Turner prize“ ceremonijoje. Didžėjauti kartais net geriau, nei groti gyvai – turim daugiau muzikinės laisvės.
Taip pat kuriame muziką įvairiausiems projektams. Pavyzdžiui, dabar sėdim prie dainos H&M kampanijai „Fashion against AIDS“.
H&M??? Jūs? Gal planuojat ir kolekciją jiems sukurti, kaip Madonna ir Kylie?
Mums šiuo atveju H&M įdomūs tik tuo, kad sudaro galimybę jaunimui pasakyti, kad AIDS tikrai egzistuoja visiškai šalia, ir koks tu mielas bebūtum, nesaugus seksas prie gero nepriveda. O dėl kolekcijos… na, jie savo korporacijoje turėtų pakeisti daug dalykų, cha cha.
Jei rimčiau, kitais metais mūsų kurta gatvės ir banglentininkių mados kolekcija pasirodys su australų kompanijos „Inside“ vardu.
Ar viską pasidarot pačios?
Pasidarom, štai, net rankinukus (rodo tris panašius). Deja, bet kai ką dar tenka ir pirkti. Tikimės, ateityje to neprireiks!
Kur „Chicks on Speed“ stovi šiandieniniuose visapasauliniuose procesuose, kaip globalizacija ir atšilimas?
Mes kritiškos, bet ieškom praktinių išeičių. Nesmagu, kad didžiosios korporacijos tiesiog viktimizuoja eilinį žmogelį, bruka jam lozungus apie tai, koks jis turi būti. Tuo pačiu jie griauna pasaulį! Viskas prasideda nuo savęs – reikia ne tik pykti, bet pritaikyti galimus sprendimo būdus sau. Pavyzdžiui, lėktuvais skraidyti juk labai smagu. Be jų muzikantai nepradžiugintų tiek daug fanų. Bet dabar jau turbūt visi žinom, kiek anglies išskiria toks keliavimo būdas. Tad kodėl gi aktyviausiems oro mylių rinkėjams nepasodinus keleto medžių? Mes, pavyzdžiui, taip ir darom.
Blogiausia tai, kad daugelis žmonių tiesiog nemato išeities. Štai Katalonijoje vanduo kyla kaip iš pypkės, bet kol kas visi tik traukiasi. O kur reikės trauktis, kai ištirps ir Grenlandija?
… ir paskutinis klausimas. Ką, po galais, reiškia tos „vištos ant greičio“?
O, seniai tai buvo..! Tai reiškia viską visą laiką tuo pačiu metu, tai, kad daugiau yra daugiau, niekada nesustoti.
D.D. 2004 - 2016
Degalai Mushroom CMS